Sayfalar

26 Şubat 2017 Pazar

Evlilikte Mutluluğun Anahtarı

Evli kişiler programlara katılınca sorarlar ya evlilikte mutluluğun anahtarı nedir diye? Herkes en başta saygı, sevgi vs bık bık soyut kavramlar sayar. Bak kardeşim açık açık yazıyorum.Hiç gizli özne, soyut kavram vs karıştırmadan, direk net!!!! Evlilikte mutluluğun anahtarı "Temizlikçi". Şimdi böyle yazınca kaba tabir gibi oldu, ister ev işlerine yardımcı deyin, ister gündelikçi. Adına ne derseniz deyin, sonuca bakarım ben.

En son diyeceğimi baştan diyeyim, çalışan bir kadınım, ama doğum iznimde vs de gördüm ki en zor
meslek var ise o da ev kadınlığı, hatta üzerine çocuk/ çocuklar var ise kat sayı çarpanı bir o kadar daha artıyor. Her gün evi topla, yemeği yap, çocukla ilgilen, eğer yapabiliyorsan bir kahve falan iç de mola ver, nefes al, hooopppp akşam olmuş. Şimdi en başta kocanda sonra sosyal çevrende direk izlenim bütün gün evdesin, dinlenmişsindir, akşama da çayı getir, çocuğu yatır, yani ne yaptın ki bütün gün evde? Direk sorulmasa da; hissettirilen algı budur! O anda içinde bir alev topu yükselir, ağzına kadar gelir ve alev topunu geri yutarsın, hiç bir şey demeden taleplere yetişmeye devam edersin. Ve her gün bir öncekinin aynısı olur. Her gün bu döngü tekrarlanır. Çalışan kadın olmak daha kolaydır. Sabah işe gidiyorum diyerek evden çıkarsın, gün içinde en azından kahve/ çay içersin, sen de çalışıyorsun ya, en azından yorgunum cevabı biraz daha makul karşılanır. Ama bu ülke topraklarında genel kabul görmüş bazı kaideler vardır ki altın yaldızlarla işlenmiştir, değiştiremezsin. Çalışsan da çalışmasan da kadınsın; tabi ki evi çekip çevireceksin, gık demeyeceksin, bir tek çalışan sen misin ki? Adam gelir koltuğuna geçer, yemekte ne var diye sorar, çalışmam lazım diyerek bilgisayarın başına geçer veya kılıf uydurmaya bile tenezzül etmiyor ise rahat rahat televizyonu açar. Yemek esnasında ola ki suyu, peçeteyi koymayı unutmuşsan, sanki Allah onu da iki bacaklı yaratmamış gibi, peçete/ su almaya sen gidersin. Allah muhafaza O yemek masasına veya kanepesine en sağlam tutkalla yapışmıştır. Yediği tabağı kaldırsa, kıyamet alameti sayarsın, bir tövbe tövbe dersin, adama tapasın gelir. Bak bir de ben de ev işlerine yardımcı oluyorum, benim gibi yapan kaç erkek var denir. Esasında tabağı makineye yerleştirme ile işin bitmediğini, tencerenin yıkanması, ocağın silinmesi, çöpün boşaltılmasına kadar bir sürü onun aklına gelmeyecek ıvır zıvır işin olduğunu bilsen de susarsın. Bu günlük işleri zaten kabullenmişsindir, zaten artık öyle hızlanmışsındır ki, o yardım edip çenesini çekeceğine, beş dakikada kendim yaparım dersin. Böyle böyle kimseye eyvallahım kalmasın diye her işi kendi üstüne alırsın,bakarsın sen 50lerinde adamın annesi gibi duruyorsun, adam fit sonuçta gamsız, sen ise çökmüş, bitmişsin. Bir de tüm işleri sen yaptıkça çenene vurur, adamın gözünde de "amma dırdırcısın" olursun.

İşte bu noktaya gelmemek, kendine de biraz zaman ayırmak için, temizlikçi kadın evliliğin mutluluk anahtarıdır. İster haftada bir ister ayda bir alın. Detaylı temizlikleri o yaptığı için, günlük yaptığın rutin temizlik/ yemek vs sana koymaz, haftasonun sana kalır. Eşine, çocuğuna zaman ayırırsın.  Tabi ki iş biraz maddiyatla alakalı, kiminin evinde yatılı temizlikçi olur, kimi bayramda bir kere zor alır veya alamaz. Ama benim anlatmak istediğim, evet iş maddiyatla alakalı olsa da; çok az da kazansam, dışarıda yemeğe gerekirse hiç çıkmam veya üzerime hiç bir şey almam, yine de temizlikçi alırım. O detaylı temizliği yaptığı için, zamanım bana kalır, daha az yorulurum ve her işi niye ben yapıyorum psikolojisinden kurtulur, daha az bileylenirim.

Bir kaç haftadır temizliğe gelen kişi rahatsız, tüm ev işleri bana kalınca, bak yazısını bile yazdım. Ben bana gelen kişinin kıymetini baştan beri biliyorum, artık ailemizden biri gibi, evin anahtarının onda olmasının yanı sıra, doğum izinlerimde mutlu olacağı şeyleri sırf onun için kahvaltıda hazırlardım, gerçekten çok düzgün bir insan. Tez zamanda sağlığına kavuşmasını diliyorum, bana da o iyileşene kadar olan sürede yaptığım ve yapacağım temizlikler için sabır diliyorum.

İşin özü, dırdırcı bir kadın olmak istemiyorsanız, hem kendinize/ ailenize zaman ayırıp; hem de mutlu olmak istiyorsanız, evlilikte mutluluğun anahtarı "temizlikçi kadın" :)

17 yorum:

 1. Fikir güzel yaşanılanlar tanıdık..aklımızda yer etsin❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, hepimizin yaşadığı şeyler sanırım:)

   Sil
 2. canı gönülden katılıyorum en son gecen hafta patladım dedim ki yemeden içmeden kesicem ve evime haftada bir yardımcı alıcam 2 haftada bire anlaştık sonunda :) çalışıyorken sadece hafta sonuna kalıyor insana hem iş hem 2 çocugun gönlünü almak için zaman kalmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ben de her şeyden kısmaya razıyım, çalışınca gerçekten zor. ben bir çocukla ancak yetişiyorum, iki çocuk gerçekten zor, kolay gelsin:)

   Sil
 3. Sana bu konuda katılıyorum canım. Benim de evime gelen bir ablam var. 15 günde bir gelir. Kesinlikle çok memnunum. Hafta sonu zaten oğlumu kurslara yetiştirmekten dolayı maalesef vakit kalmıyor. İstesem de yetişebileceğim bir durum yok. Ama dediğin gibi olay biraz da maddiyatla alakalı ancak her şeye para bulabiliyorsak buna da para ayırabiliriz. Zira dünyaya bir daha gelmeyeceğiz ve yaşadığımız hayatın tekrarı yok. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen yaşadığımız hayatın tekrarı yok, her şeye yetişmeye çalışırken esasında hiç bir şeye yetişemiyoruz. Maddiyat kesinlikle önemli ama biraz önceliklendirme meselesi de

   Sil
 4. :D Lulu ilahi yaaa çok güldüm ve bu sene hayatımda ilk defa haftada 2 saat temizlikçi almış bir insan olarak, sonuna dek de katıldım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla her hafta olması gerçekten çok kurtarıcı oluyor, benimki hala hasta, tüm işler bana kaldı, mumla arıyorum

   Sil
 5. O kadar haklısınız ki. Kadın olmak hakikaten zor.
  Evilik açısından işin bir de şu yönü var. Sevgiliyken geziyorsun, tozuyorsun ayrı evlere dönüyorsun. Evliyken güzel bir günün ya da tatilin sonunda konu muhakkak akşam ne yenileceğine,marketten ne alınacağına, temiz kıyafet olup oladığına falan geliyor:) Romantizmi öldüren hareketler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, sevgiliyken hayat daha kolay, yaptığın iş sadece kendine ait, tek kişilik. Evlenince masadaki tabak sayısına kadar her şey değişiyor:)Romantizm için evdeki işlerin insanın aklına pek gelmeyeceği bir düzenin olması gerek:)

   Sil
 6. Ben esime her zaman derim ben temizlikciyim bakiciyim camasirciyim her sey dört dörtlük olsun istiyorsun ama bende insanim. Birde evde cok sükür iki tane cocuk varsa dört dörtlük diye bir kavram olamaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nesliname dört dörtlük zaten mümkün değil, yettiği ve yetiştiği kadar:)

   Sil
 7. Kesinlikle katılıyorum! Haftada 2 gün temizlik, ütü vs o kadar yoruyordu ki.. Aylardır haftada 2 temizlikçi alıyoruz ve inanılmaz rahatladık. Ankara'ya tayin olunca napcaz diye kara kara düşünüyoruz:( Sizinkini haftada 1-2 biz çalsak olur mu:P Güvenilir, iyi birini bulmak çok zor:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haftada 2 ise muhteşem, evin düzeni çok güzel oturmuştur. Bizimki de hastalandı, sağlığı nedeniyle tekrar bu işi yapamama ihtimali var, bu nedenle ben de o iyileşene kadar güvenilir birini arıyorum:) Tayin yakın zamanda mı?

   Sil
  2. Ya çok geçmiş olsun inşallah düzelir:( güvenilir biri gerçekten evin bireyi gibi oluyor çünkü. Tayinimiz seneye yazın:)

   Sil
 8. ooooo evlilik terapisi buuuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, evlilik kurtarıcı hareket bunlar:)

   Sil

Yazımı okuduysan, yorum bırakman beni mutlu eder.